środa, 10 kwietnia 2013

Sąd: Poczta Polska może bez zapowiedzi kontrolować telewizory w firmach i domach

Poczta Polska może bez zapowiedzi kontrolować, czy firmy mają zarejestrowane odbiorniki telewizyjne lub radiowe - orzekł we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny. Według NSA do tych kontroli nie stosuje się ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Sąd podzielił stanowisko ministra infrastruktury, że wcześniejsze zawiadamianie o kontrolach pozwoliłoby usunąć lub ukryć telewizory.

Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75248,13707647,Sad__Poczta_Polska_moze_bez_zapowiedzi_kontrolowac.html#TRNajCzytSST#ixzz2Q3t0XR1G

wtorek, 19 marca 2013

Przedsiębiorca zapłaci dwa razy za wywóz śmieci

Prowadzisz działalność gospodarczą zarejestrowaną w miejscu Twojego zamieszkania?
Od lipca zapłacisz podwójnie za wywóz śmieci. Najpierw gmina potraktuje Cię jako domownika, a następnie, jako przedsiębiorcę, a dla mądrych urzędniczych głów to dwie różne osoby.
Gratulujemy armii urzędniczej!

sobota, 16 marca 2013

Od 1 lipca śmieci po nowemu: czeka nas wielka segregacja. Czy zamieni się w wielki bałagan?

1 lipca czeka nas rewolucja w wywozie śmieci i ich segregacji. Nie tylko skończy się epoka jednego kosza na śmieci pod zlewem, ale ponadto z typowego „wynosiciela” śmieci każdy z nas zamieni się w Wielkiego Segregatora, Kalkulatora Opłat i Kontrolera. W dodatku natkniemy się na dylematy i problemy, z którymi jak dotąd nie umie sobie poradzić żaden urzędnik.

Artykuł pod: http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/690237,od_1_lipca_smieci_po_nowemu_czeka_nas_wielka_segregacja_czy_zamieni_sie_w_wielki_balagan.html

niedziela, 10 marca 2013

Granice absurdu w Dąbrowie Górniczej. Działki są błędnie oznaczone na mapach


Miała usprawnić system, a tymczasem wprowadziła chaos. Cyfrowa ewidencja map gruntów w Dąbrowie Górniczej w wielu przypadkach przeniosła granice działek. W ich wyniku właściciele nie mogą sprzedać swych nieruchomości, ani też wziąć pod ich zastaw kredytu. Urzędnicy twierdzą, że tam gdzie z ich winy doszło do błędu poprawią go, w wielu przypadkach nie obędzie się jednak bez skorzystania z usług geodety. A te darmowe nie są.
Więcej pod: http://www.tvs.pl/43631,granice_absurdu_w_dabrowie_gorniczej_dzialki_sa_blednie_oznaczone_na_mapach.html

czwartek, 7 marca 2013

OŚWIADCZYNY A OBOWIĄZEK PODATKOWY


Może się wydawać to śmieszne, jednak wręczenie wybrance serca pierścionka zaręczynowego może się okazać kłopotliwe z podatkowego punktu widzenia. Oczywiście jeśli Urząd Skarbowy będzie egzekwował obowiązek podatkowy, polegający na nałożeniu podatku od darowizny, polegającej na przeniesieniu własności rzeczy w drodze darowizny. Bowiem wręczenie pierścionka zaręczynowego stanowi darowiznę w rozumieniu art. 1 pkt 1 ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn (Ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn - Dz.U. 1983 nr 45 poz. 207 z późn. zm.).
Zgodnie z przytoczonym przepisem opodatkowane jest nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy w drodze darowizny. Taka sytuacja zachodzi właśnie w przypadku podarowania pierścionka zaręczynowego. Zaś taki podarunek nie jest objęty zwolnieniem, jakim są darowizny między „rodziną”. Narzeczona zaś nie jest jeszcze naszą rodziną tzn. nie jest jeszcze małżonkiem. W rozumieniu tejże ustawy jest ona dla nas obcą osobą, więc należy ją zakwalifikować do III grupy podatkowej czyli „pozostałych podatników”. Oczywiście obowiązuje zwolnienie kwotowe tj. jeśli wartość nabytej własności rzeczy przez osobę fizyczną przekracza pewną wartość. W omawianej sytuacji przekroczenie pewnej wartości podarowanego pierścionka zaręczynowego spowoduje powstanie obowiązku podatkowego. Wysokość tej kwoty co jakiś czas podlega zmianom, więc trzeba na bieżąco znać tę kwotę. Konkluzja jaka się nasuwa to wniosek, że odpowiednio drogi pierścionek zaręczynowy spowoduje powstanie obowiązku zapłaty podatku. A w przypadku uchylenia się od zapłaty tego podatku, spowoduje konieczność poniesienia określonych w przepisach konsekwencji podatkowych i karno - skarbowych.
Zgodnie z art. 5 wspomnianej ustawy obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy, więc narzeczona nie może spać spokojnie, ponieważ to ją może dopaść Urząd Skarbowy, celem uregulowania należnego podatku. Ta sytuacja to przykład skrajnej skuteczności fiskusa w egzekucji obowiązków podatkowych, jednak dopuszczalny w rozumieniu przepisów podatkowych.
Materiał pierwotnie zamieściłem na: http://studentprawa.edu.pl/artykuly/item/2482-oswiadczyny-a-obowiazek-podatkowy

Adwokat dr Mariusz Poślednik

wtorek, 5 marca 2013

sobota, 2 lutego 2013

Nie będzie kursów prawa jazdy AM i A2?


"- Tak, tak, dobrze Wam się zdaje, ustawodawca zapomniał, by do nowo wprowadzanych kategorii nadać również uprawnienia instruktorom, którzy do tej pory przeprowadzali kursy na kategorie odpowiednio A, A1 i kartę motorowerową. Należy tu bowiem dodać, że instruktorów kategorii A2 ustawa nie przewidziała również.
Jaki więc los czeka wszystkich, którzy chcą uzyskać uprawnienia na wymarzony pojazd? Możemy mieć tylko nadzieję, że ktoś wpadnie jednak na pomysł, by tę znowelizowaną ustawę znowelizować nowelą ponownie i nadać instruktorom właściwe uprawnienia. Póki co jest wielka wyrwa w przepisach…"
Więcej pod: http://www.skuterowo.com/chcesz-zdawac-egzamin-na-prawo-jazdy-am-nie-masz-jak/

piątek, 18 stycznia 2013

Koniec karty motorowerowej: Prawo jazdy AM


Ustawa o prawie jazdy AM (na skuter) dotyczyć będzie jedynie bardzo wąską grupę ludzi, czyli kogo?
  1. Każdego kto przed 18 stycznia 2013 nie będzie posiadać karty motorowerowej.
  2. Każdego kto przed 18 stycznia 2013 nie ukończył 18 lat.
Zatem kogo nie będą dotyczyć zapisy nowelizacji prawa o kierujących pojazdami?
  1. Każdego kto przed 18 stycznia 2013 zdążył zdobyć kartę motorowerową (konieczna płatna wymiana  na prawo jazdy AM bez konieczności zdawania egzaminu).
  2. Każdego kto przed 18 stycznia 2013 osiągnął wiek 18 lat.
  3. Każdego, kto posiada prawo jazdy innej kategorii.
Więcej pod: http://www.skuterowo.com/koniec-karty-motorowerowej-prawo-jazdy-am-i-a2/

czwartek, 3 stycznia 2013

Już 750 gmin chce zaskarżyć ustawę śmieciową do Trybunału Konstytucyjnego


Nie milknie krytyka ustawy śmieciowej, która ma obowiązywać w Polsce od lipca tego roku. Jej zaskarżenia do Trybunału Konstytucyjnego chce już blisko 750 gmin w kraju.
Więcej pod: http://serwisy.gazetaprawna.pl/samorzad/artykuly/671566,juz_750_gmin_chce_zaskarzyc_ustawe_smieciowa_do_trybunalu_konstytucyjnego.html

środa, 2 stycznia 2013

Umorzenie będzie mógł uzyskać każdy, kto w okresie od dnia 1 stycznia 1999 r. do dnia 28 lutego 2009 r. podlegał obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu i rentowemu oraz wypadkowemu, z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności i nie opłacił należnych z tego tytułu składek.

Więcej pod: http://www.lex.pl/czytaj/-/artykul/14-01-2013