Wielkie emocje w środowisku prawniczym, i nie tylko, wywołał spór o mandaty dwóch posłów, którzy są jednocześnie prokuratorami w stanie spoczynku. Tymczasem w nowym Sejmie zasiądzie też po kilku adwokatów i radców prawnych. Czy to coś zmienia w ich statusie zawodowym? - Mogą być posłami lub senatorami, ale jeśli wybiorą wariant zawodowy sprawowania mandatu, w adwokaturze muszą przejść w stan nieczynny, co oznacza, że nie mogą prowadzić kancelarii - wyjaśnia adw. Andrzej Siemiński z Naczelnej Rady Adwokackiej.
Odrębny problem jest, gdy adwokat-poseł zostaje np. ministrem sprawiedliwości. Wtedy musi wnieść o skreślenie go z listy adwokatów, ponieważ staje się funkcjonariuszem wymiaru sprawiedliwości.
W każdym razie poseł lub senator zawodowy nie może wykonywać pracy adwokata. Nie może też prowadzić kancelarii. A skoro nie prowadzi kancelarii, to nie może również występować w roli pełnomocnika. Adwokat wybrany do Sejmu lub Senatu może jednak wybrać status posła niezawodowego. Wtedy może pozostać jako adwokat w stanie czynnym i może wykonywać pracę. Oczywiście, w Parlamencie otrzymuje wtedy tylko dietę, nie otrzymuje wynagrodzenia poselskiego - wyjaśnia adwokat Andrzej Siemiński.
Materiał pochodzi z www.lex.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz